Diyarbakır´ın   Kuzeydoğusunda yer almaktadır. İlçe merkezi 1975 Depremi´nden önce Akdağ eteklerindeki Akı tepesinde kurulu iken, depremden sonra   hemen aşağılarında bulunan ovaya kurulmuştur. Lice´nin Deprem öncesindeki   yerleşimi eğimli ve kademeli bir düzende olup uzaktan bakıldığında sanki evler   birbiri üzerine dizilmiş gibi bir görüntü ortaya çıkmakta idi.
     

Lice´nin   Diyarbakır il merkezine uzaklığı yaklaşık 90 km, Yüzölçümü 1.083 km²´dir. Merkez   bucağı dışında 1 bucak (Hezan-Kayacık), 13 Mahalle, 56 Köy ve 112 Mezrası   vardır.
     

Lice ilçe   merkezi daha önceleri Antak   Kalesi´ne bağlı   bir köy iken (1042 yılında)   zamanla gelişmiş ve (Antak Kalesinin de zaman içinde önemini yitirmesiyle) İlçe   Merkezi konumuna gelmiştir. Güneydoğu   Toroslar´ın güney   eteklerinde, deniz yüzeyinden yaklaşık olarak 1100-1125 m. yükseklikte   kurulmuştur.
     

İlçe   topraklarının bir bölümü Güneydoğu   Anadolu, daha   büyük olan bölümü ise Doğu   Anadolu Bölgesi´ndedir.   Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan Diyarbakır ilinin, Doğu Anadolu´ya sarkan   diğer ilçeleri ise Çüngüş ve Kulp´tur.
     

İlçe   toprakları, Güneydoğu Torosların engebeli ormanlarla kaplı, Kuzey - Güney   doğrultulu vadilerle çok yarılmış kesimlerini kaplar. Hani ve Lice Yörelerinden,   güneye doğru Sarım   Çayı´na doğru   Koz (yüksekliği 2.283 m.), Cirbir, Lis (2.220 m.) ve Adem (2.100 m.) dağları   uzanır. Kuç, Şagur (Şahur Köyü) ve Mızak (Mizak) dağları ikinci sırayı; Bebek,   Eshab-ı Kehf, Zırıht ve Cun dağları da üçüncü sırayı oluşturur. Dördüncü sıra   ise, Piraziz, Nerip, Dakyanus ve Hezan dağlarıdır.
     

Toprakları   Doğuda Kulp,   Güneydoğuda Silvan, Güneyde Hazro,   Güneybatıda Kocaköy, Batıda Hani, Kuzey ve   Kuzeybatıda ise Bingöl ilinin Genç ilçesi   ile çevrilidir.
     

Lice´nin   komşuları arasında en uzun sınır; 48 km uzunluğu ile Bingöl il   sınırıdır. Bingöl sınırı Kuzeybatıdaki Ecemiş Köyü, İvecik Mezrasında başlar,   kuzeydoğudaki Güldiken Köyünde biter. Doğuda ise 27 km. uzunluğunda Kulp sınırı   bulunur. Bu sınır kuzeydoğudaki Güldiken Köyü, Çotuk Mezrasında başlar,   güneydoğudaki Türeli Köyü Dehlizara Mezrasında biter. Güneydoğu sınırında ise 8   km. uzunluğunda Silvan sınırı bulunur. Silvan ile Lice sınırını Yumru Dağı   oluşturur. Silvan sınırı Türeli Köyü Dehlizara Mezrasında başlar, Kutlu Köyü   Kerpiçören Mezrasında biter. Güneyde 18 km. uzunluğunda Hazro sınırı bulunur.   Hazro sınırı Kutlu Köyü Kerpiçören Mezrasında başlar, Dolunay Köyünde biter.   Güneybatıda ise 20 km .uzunluğunda Kocaköy sınırı bulunur. Kocaköy sınırı   Dolunay Köyünde başlar, Gökçe Köyünde son bulur. Batıda ise 37 km. uzunluğunda   Hani sınırı bulunur. Hani sınırı Gökçe Köyünden başlar, Ecemiş Köyü, İvecik   Mezrasında son bulur..

Belediyemizden Duyurular

Ziyaretci Sayaçı

112655
Bugün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu Ay
Geçen Ay
Toplam Ziyaretci -
141
173
314
110148
3083
9372
112655
İp Adresiniz: 54.221.73.186
Server Time: 2017-12-11 15:20:19